czwartek, 29 stycznia 2009

Elsner w WTC, Matecki w Berlinie

W berlińskiej Johnen Galerie dobiegnie w sobotę końca wystawa Sławka Elsnera "Windows on the Earth" (http://www.johnengalerie.de). Grupa najnowszych, wielkoformatowych rysunków powstała na podstawie zdjęć wykonanych niegdyś przez Sławka w nowojorskim World Trade Center, w restauracji na szczycie najwyższej wieży, która runęła we wrześniu 2001.
Tym wyrafinowanym formalnie rysunkom, oddającym udanie migotliwy blichtr, który raptownie przeminął w ciągu jednego, jesiennego dnia, towarzyszą, na poły abstrakcyjne kompozycje przedstawiające dziesiątki pustych karteczek "post-it", unoszących się w otchłani, niczym nad zgliszczami wielkiego biura...
Fotorelację z wystawy, specjalnie dla RASTER NEWS przygotował, przebywający z 2-tygodniową wizytą w Berlinie, Przemek Matecki. Na zdjęciach - oprócz prac Sławka - występują: Gruna, rasowa pociecha Sławka, Agata (towarzyszka życia Przemka) oraz artyści we własnej osobie - Przemek i Sławek, twarzą w twarz, w szczerej rozmowie o przyszłości (własnej) sztuki.
I jeszcze dodatek ze wspólnego spaceru artystów po berlińskich galeriach. W Carlier Gebauer, gdzie niedawno wystawiał Przemek, trwa wystawa Pierre'a Klossowski (http://www.carliergebauer.com/en/artists/pierre-klossowski/title.html#c664). Relacjonuje Przemek: "Sławkowi bardzo podobała się wystawa z rysunkami Pierre'a Klossowski. Dodam że mnie też te rysunki jakoś urzekły. I tu ciekawostka: w jednej z sal zestawiono prace Klossowskiego z moją dużą pracą na papierze. Mnie to zestawienie spodobało się. Może przez to, że cały pokaz jest ok. Oczywiście." Poniżej: Matecki po lewej, Klossowski po prawej.