poniedziałek, 16 lutego 2009

"Ból głowy" ustępuje

Z żalem odnotowuję, że dobiegła u nas końca wystawa Anety Grzeszykowskiej. Mimo, że z bólem w tytule, dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Entuzjastycznie (by nie powiedzieć ekstatycznie) zrelacjonowała wystawę Monika Małkowska na łamach "Rzeczpospolitej" (http://www.rp.pl/artykul/259606.html), przychylnie choć bez entuzjazmu (i trochę bez pomysłu) napisał w "Dzienniku" Jakub Banasiak (4 gwiazdki na 6 możliwych), własną relację zamieścił też portal artinfo.pl (http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=relation&id=10730&lng=1 ) W telewizji - felieton poświęcony wystawie wyprodukował "Bzik Kulturalny", a w TVP Kultura grupa "ekspertów" uznała w minioną niedzielę wystawę Anety za jedno z wydarzeń tygodnia (tu niestety nie mogę powstrzymać się od dygresji - przybliżając telewidzom postać artystki Bogusław Deptuła wyjaśnił, że jest ona znana z fotografii "w stylu Cindy Sherman, czyli przebieranki". Jak długo jeszcze w telewizyjnym, eksperckim stylu będzie dobrze zagrana ignorancja? Swoją drogą, rzeczony projekt Anety - przypomnijmy, chodzi o remake "Untitled Film Stills" Sherman - ujawnia w takich sytuacjach pełnię swego wdzięku, coś te fotografie komuś przypominają, jakiś cudzy styl, coś jakby podobne, choć nie dokładnie takie samo, coś ekspertowi dzwoni, chociaż nie w tym kościele:)).
Z przyjemnością donoszę za to, że prezentowany na wystawie tytułowy film, spodobał się dyrekcji warszawskiego CSW na tyle, że trwają rozmowy nad zakupem pracy do kolekcji stałej tej instytucji. Pierwsza kopia filmu została niedawno - za pośrednictwem wiedeńskiej galerii Naechst St. Stephan, gdzie Aneta miała ostatnio wystawę - sprzedana do prestiżowej kolekcji Goetz w Monachium (wybór prac wideo z tychże zbiorów był zresztą przed paroma laty prezentowany w zuju). Ta sama galeria prezentowała prace Anety na kończących się właśnie targach sztuki ARCO w Madrycie.
I to tyle tymczasem, "Ból głowy" ustępuje teraz miejsca "Światłu" - wernisaż wystawy Michała Budnego (5 lat czekaliśmy!) już w najbliższą sobotę!