środa, 18 lutego 2009

Wizyty robocze: goście z Norwich i Berlina

W ostatnich dwóch dniach gościli w Rastrze m.in. Lynda Morris oraz Amanda Geitner z Norwich. Lynda jest w trakcie przygotowań do wystawy EAST International, która zostanie otwarta w Norwich w lipcu br., której mamy przyjemność - wraz z legendarną formacją konceptualną Art & Language - być jurorami (http://www.nuca.ac.uk/east.php). Weźmie w niej udział czwórka polskich artystów: Ewa Axelrad, Olaf Brzeski, Agnieszka Kurant i Anna Okrasko. Głównym celem wizyty Lyndy, z którą współpracowaliśmy już wcześniej - była m.in. kuratorką indywidualnej wystawy Rafała Bujnowskiego w Norwich Gallery (2006) - są spotkania z polskimi uczestnikami EAST.
Z kolei Amanda, kuratorka Sainsbury Centre for Visual Arts w Norwich (http://www.scva.org.uk/), pracuje nad wystawą zbiorową polskiej sztuki, której otwarcie zaplanowano na czerwiec (wraz z przeglądem twórczości Tadeusza Kantora). Jeszcze przez najbliższe kilka dni będzie podróżować po obsypanym śniegiem kraju w poszukiwaniu bohaterów swojego przyszłego pokazu.
W tym samym czasie z roboczą wizytą do Warszawy przybył nasz stary znajomy Gregor Podnar, prowadzący galerię w Berlinie i "project space" w macierzystej Ljubljanie (http://www.gregorpodnar.com/_index.php?p=p_13&sName=gallery). Jak wyznał w chwili szczerości, głównym powodem jego przyjazdu jest Marzena Nowak, która rozpoczyna właśnie współpracę z Gregorem wystawą indywidualną, która zostanie otwarta w jego berlińskiej galerii już w marcu. Na zdjęciu poniżej Gregor z Marzeną w Rastrze.