poniedziałek, 9 lutego 2009

Praskie ćwiczenia Libery - część 2

Oto obiecana, kolejna relacja z działań gościnno-profesorskich Zbigniewa Libery w praskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nim jednak zaprezentujemy dokumentację "Działania na kontenerze", kilka słów odautorskiego komentarza:

"Ćwiczenia z formy otwartej, które prowadzimy ze studentami w moim studio (nazywa się Saloun Studio od nazwiska Ladislava Salouna, słynnego rzeźbiarza z początku XX wieku, który wykonał między innymi pomnik Jana Husa na Staromestkim Namesti w Pradze) są kontynuacją tego czego nauczyłem się od Zofii Kulik i Przemysława Kwieka - studentów Hansena. Projekt ten powstał również w oparciu o moje osobiste doświadczenia z kręgu Kultury Zrzuty (Jacek Kryszkowski + Łódź Kaliska + Sternenchoh). To właśnie KwieKulik rozwinęli architektoniczną terminologię Hansena w kierunku sztuki i wykorzystali te doświadczenia w sztuce. Chodziło o przystosowanie języka, terminologii architektonicznej do sztuki.
Jeśli zaś chodzi o czysto teoretyczne odniesienia w pracy ze studentami w moim studio korzystam raczej z tego co zaproponowali sytuacjoniści (Guy Debord, Constant, Raul Vanegeim etc.) oraz np. Jacek Kryszkowski.
Generalna różnica z praktyką pracowni Kowalskiego (który też był uczniem Hansena i Jarnuszkiewcza) polega tu na tym, że jeśli nawet jeszcze nie w pełni jesteśmy gotowi (pracuję nad tym usilni, ale musi to zabrać trochę czasu), to celem jest praca poza murami studio w tzw. przestrzeni publicznej, a nie budowanie hermetycznej sytuacji pod kloszem akademii. Już zresztą zrealizowaliśmy kilka projektów w przestrzeni miejskiej np. działania na kontenerze albo akcje-filmy w trakcie warsztatów w Gdańsku wspólnie ze studentami Grzegorza Klamana i Bogny Burskiej. Pracujemy jako kolektyw, nie interesują nas indywidualne kariery (można to oczywiście robić, ale wyłącznie na własną rękę)".

"Działanie na kontenerze", którego dokumentację fotograficzną zamieszczamy poniżej, polegało na spontanicznym działaniu we wnętrzu kontenera na gabaryty (jakie ustawiane są regularnie w różnych miejscach miasta) i przetwarzaniu "na gorąco" dostarczanych doń sprzętów i odpadów.
Zapraszamy serdecznie do Rastra w środę, 18 lutego, o godz. 18.00 - Zbigniew Libera opowie więcej o swoim projekcie praskim, zaprezentujemy fragmenty dokumentacji filmowych i podyskutujemy o pomysłach na dobrą edukację artystyczną.