czwartek, 11 marca 2010

Program na marzec

Po zimowej przerwie Raster jest już znowu czynny! Miło nam również poinformować, że od pocżątku marca pracuje z nami nowa kierowniczka biura galerii Agnieszka Skolimowska. Pod koniec miesiąca planujemy pierwszy w tym roku wernisaż - nowych, poruszających prac Rafała Bujnowskiego, ale o tym więcej szczegółów niebawem. Tymczasem marcowy kalendarz jest i tak napięty. Tradycyjnie też zapraszamy do ciekawych podróży po Europie.
18 marca w warszawskiej Galerii Klimy Bocheńskiej otwarcie wystawy "Rauchen verboten - Pali się", która w zamierzeniu kuratora Andrzeja Pałysa miała być pospolitym ruszeniem artystów przeciw planom wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. Niestety, politycy przestraszyli się swoich własnych planów, a przy okazji pozbawili wystawę zamierzonej siły retorycznej. Będzie można za to obejrzeć prace m.in. Agaty Bogackiej (na zdjęciu poniżej), Oskara Dawickiego i Macieja Sieńczyka.19 marca - otwarcie wystawy "Quantos Queres" w młodej lisbońskiej galerii Marz. Punktem wyjścia dla wystawy jest tradycyjna gra składana z kartki papieru znana u nas jako "piekło-niebo" a po portugalsku zwana właśnie Quantos Queres. W wystawie bierze udział Michał Budny, który przygotował na tę okazję pracę pt. "Głos o północy" (na zdjęciu poniżej) . Wystawa czynna do 1 maja.19 marca - ale w Zurichu - otwarcie wystawy indywidualnej Sławka Elsnera w galerii Nicola von Senger. Pokaz nosi tytuł "On stage" i jego zasadniczą część stanowią rysunki z cyklu "Stills" nad którym Sławek pracuje już od dwóch lat - to sceny oparte na cyklu fotograficznym Cindy Sherman "Untitled Film Stills". Sławek rysuje sceny znane z fotografii, ale kilka sekund po tym jak główna bohaterka opuściła plan zdjęciowy... Wystawę uzupełniają rysunki z serii "Selfshot" inspirowane amatorskimi autoportretami fotograficznymi. Wystawa trwa do 30 kwietnia.
19 marca - ale z kolei w Warszawie - otwarcie wystawy "Gender Check" w warszawskiej Zachęcie, monumentalnego przeglądu wschodnioeuropejskiej sztuki o obliczu genderowym. Zapraszamy odnotowując udział w niej Zbigniewa Libery.
21 marca w Warszawie - nasz projekt na powitanie wiosny i pożegnanie... biurowca Ciechu przy ulicy Powązkowskiej, który zostanie niebawem zrównany z ziemią. W jego wnętrzu "pożegnalną" instalację site specific przygotowuje Nicolas Grospierre. W ramach wieczoru wernisażowego wystąpi z koncertem zespół 19 Wiosen - będzie to zarazem premiera ich najnowszej płyty "Pożegnanie ze światem", której mamy przyjemność być wydawcą. Szczegóły wydarzenia już wkrótce na naszym www i na blogu.25 marca w Krakowie oczekiwane od dawna otwarcie wystawy indywidualnej Marcina Maciejowskiego w szacownym gmachu Muzeum Narodowego. To pierwsza tak obszerna wystawa instytucjonalna Marcina. Towarzyszy jej katalog, a oprócz prac wypożyczonych z różnych kolekcji będzie można obejrzeć również nowe obrazy, powstałe specjalnie na tę okazję. Poniżej jeden z nich przedstawiający fragment ekspozycji kolekcji sztuki XX wieku w krakowskim muzeum: "Sytuacja się zmieniła" (2010, 200 x 140 cm).