czwartek, 6 maja 2010

Sunday w Berlinie


Ostatnia niedziela (ale pierwsza majowa) upłynęła nam pracowicie w Berlinie, gdzie trwał wielce frekwentowany Gallery Weekend. W ramach jednodniowego projektu targowo-wystawowego Sunday promowaliśmy zbliżający się projekt Villa Reykjavik. Na naszą prezentację złożyły się prace islandzkiego artysty Birgira Andressona (mural "The Infinite Day"), Rafał Bujnowskiego (pierwszy, roboczy pokaz pomnika przygotowywanego dla miejscowości St. Pierre na Martynice) oraz Anny Molskiej. Nad całością czuwali Paulina Wrocławska - koordynatorka projektu Villa Reykjavik oraz Karol Sienkiewicz, który pracuje nad publikacjami towarzyszącymi projektowi. W berlińskim Sunday uczestniczyły też inne galerie, które w lipcu wyruszą z nami do Reykjaviku: Croy Nielsen, Hollybush Gardens, Rodeo oraz Tulips and Roses. Na zdjęciu poniżej nasi koordynatorzy w zakulisowej rozmowie z Malin z Hollybush Gardens.
Po sąsiedzku, na betonowym strychu poenerdowskiego bloku trwała nastrojowa wystawa "Wenn Die Nacht am tiefsten" (w wolnym tłumaczeniu: "Ciemną nocą") przygotowana przez dwójkę berlińskich artystów Markusa Drapera i Renatę Kamińską. W tym grupowym projekcie brał udział również Rafał Bujnowski, który pokazał swoje najnowsze prace - przeszklone obrazy. Poniżej krótka relacja fotograficzna, można też obejrzeć dokumentację filmową wystawy.

Z innych nowości Gallery Weekend warto wspomnieć o otwarciu nowej przestrzeni wystawowej w bezpośrednim sąsiedztwie KunstWerke - ME Collectors Room. Nowowzniesiony gmach jest siedzibą kolekcji Thomasa Olbrichta. Na inauguracyjnej wystawie znalazły się m.in. prace Sławka Elsnera i Tomka Kowalskiego, ale najciekawszą częścią pokazu jest kunstkamera z imponującym zbiorem medycznych i religijnych wyrobów rzemiosła z XVI-XVIII wieku o wybitnym, vanitatywnym przesłaniu.