poniedziałek, 23 maja 2011

Krakowskie przymiarki do budżetu

Krakowska siedziba zasłużonej dla rozwoju wolnej myśli i sztuki spółdzielni Goldex Poldex zamieniła się chwilowo w warsztat pracy nad... budżetem państwa. Pod kierunkiem Janka Simona powstała tu przestrzenna wizualizacja budżetu Polski za rok 2010. Całość, zapowiadająca się fascynująco tak pod względem treści jak i formy, będzie miała swoją premierę już w najbliższy czwartek w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki.
Zastałem Janka w ostatniej niemal chwili przed transportem elementów instalacji do Sopotu. Oto miliardy złotych ułożone równo na podłodze:

A tu z kolei schnie deficyt budżetowy państwa:

Wernisaż w Sopocie, 26 maja o 19.30. Tymczasem na krakowskiej Starówce, całkowicie niezależnie, trwają odważne eksperymenty na budżecie państwa 2011. Na placu Szczepańskim wyrosło niespodziewanie oryginalne w kształtach mauzoleum Czesława Miłosza. Z jego wnętrza dochodzą odgłosy recytacji wierszy noblisty, niestety nie odważyłem się zajrzeć do środka aby sprawdzić czy ciało poety faktycznie przeniesione zostało z dotychczasowego miejsca spoczynku na Skałce. Wystraszyła mnie multimedialna fontanna uruchomiona na placu już jakiś czas temu, która nagle, gdy już zmierzchało odezwała się dźwiękami utworów Chopina (którego rok budżetowy obchodziliśmy w 2010). Pulsowała przy tym intensywnie kolorowymi światłami. Symultanicznie zaś po elewacji kamienicy Szołayskich przesuwał się autograf Czesława Miłosza sprytnie rzutowany z zainstalowanego na mauzoleum projektora. Uff... Strach pomyśleć co się tu będzie dziać za rok, no chyba, że szczęśliwie skończy się budżet państwa.