czwartek, 9 czerwca 2011

Nowe prace Sławka Elsnera w Nowym Jorku

Dwa dni temu otwarta została wystawa najnowszych prac Sławka Elsnera w galerii Marc Jancou Contemporary w Nowym Jorku. Jej tytuł to "Collecting Images", a jej główna część to nowa seria rysunków zatytułowana  "Populaire". Pomysł tego cyklu pojawił się przy okazji przygotowań do wystawy "Ostatni Film" w Rastrze, w grudniu 2010 roku. Tamże mieliśmy okazje prezentować pierwszą pracę z serii, która znalazła teraz efektowne rozwinięcie. Wszystkie rysunki łączy ten sam prosty, ale bogaty w konsekwencje zabieg - składają się one z niewielkich fragmentów sugerujących, że praca została gwałtownie zdarta ze ściany.
Z pozostałych skrawków domyślamy się jednak, że były to wizerunki na swój sposób "niecenzuralne" - pornograficzne akty? a może to tylko pierwsze, najbardziej oczywiste skojarzenie męskiego spojrzenia?
 
Paradoksalnie, pozostawiając nam jedynie skrawki domniemanej całości, talent rysownika tym intensywniej daje o sobie znać. Koncentrując się na marginaliach i stosunkowo niewielkiej powierzchni, Sławek kreuje intrygujące, miniaturowe studia tego, co pozostaje na ogół poza polem uwagi widza. Wystawia w ten sposób na próbę żarłoczną naturę ludzkiego wzroku i umysłu, które choćby wobec kilku drobnych okruchów nieodzownie domagają się złożenia luźnych części w logiczną i pełną wizualnie całość.
 
Sam wernisaż, jak na to wskazują nadesłane zdjęcia, udał się znakomicie (na zdjęciu poniżej artysta w dobrym towarzystwie).