piątek, 10 czerwca 2011

Warszawa Fantastyczna - wreszcie jest!

Od dawna zapowiadana, pieczołowicie przez nas szykowana, książka Pawła Dunina-Wąsowicza "Warszawa Fantastyczna" opuściła wreszcie gościnne mury drukarni! Pierwsze egzemplarze trafiły właśnie do handlu, czytaj: do wybranych, dobrych księgarni (szukajcie w Bęc Zmianie na Mokotowskiej, Bookoff na Łuckiej, w księgarniach w MSN, CSW i Muzeum Narodowym).

Ta książka to dla nas publikacja szczególna, bo inauguruje nowe przedsięwzięcie, które zamierzyliśmy sobie ambitnie na szereg kolejnych lat. Oto rozpoczynamy serię książek o kulturowym, artystycznym i architektonicznym pejzażu Warszawy. Będą to książki, które ujawnią nowe lub zapomniane obszary naszego miasta i jego historii, że pozwolę sobie zacytować nasz własny wstęp do "Warszawy Fantastycznej":

W kolejnych tomach chcemy opisywać i pokazywać zarówno jej tkankę materialną – architekturę i przyrodę – jak i niematerialną, warszawskie wizje literackie, artystyczne i społeczne. Naszą ambicją jest stworzenie biblioteki, która nie tylko przywróci pojęcie dobrej książki - dobrze napisanej, dobrze zilustrowanej i dobrze wydanej - ale będzie również oryginalnym projektem intelektualnym, odkrywającym zapomniane lub słabo rozpoznane fenomeny i znaki szczególne miasta. Celem jest ukazanie otaczającej nas przestrzeni miejskiej jako fascynującego, inspirującego terytorium na którym historia, współczesność, myśl planistyczna, regulacje polityczne i prawne splatają się z artystyczną wyobraźnią, obłędem, fantazją i spontanicznością codziennego życia.
Trudno więc wyobrazić sobie lepszy początek niż “Warszawa fantastyczna”. Paweł Dunin-Wąsowicz, autor pomnikowej “Widmowej biblioteki” książek istniejących jedynie w innych książkach, zestawił w jednym tomie wszystko co do tej pory literaci zmyślili na temat stolicy Polski. Ze swojej, wydawniczej strony, postanowiliśmy dopełnić tego totalnego dzieła wizualnym appendiksem przedstawiającymi kilka najbardziej sugestywnych architektonicznych i artystycznych fantazji na temat Warszawy.

O książce Pawła można by długo jeszcze, ale mam nadzieję, że liczni recenzenci wyręczą mnie z tego, przyjemnego skądinąd obowiązku. Jeszcze przed księgarnianym debiutem pojawiły się pierwsze bardzo przychylne teksty o "Warszawie Fantastycznej". Na łamach "Gazety Wyborczej" polecał ją ciepło Krzysztof Varga, całą stronę poświęcił jej "Dziennik Gazeta Prawna", recenzja jest również w czerwcowym numerze "Nowej Fantastyki". 
Pod koniec czerwca planujemy spotkanie promocyjne z "Warszawą Fantastyczną" i jej niezrównanym autorem - o jego terminie poinformujemy niebawem.