środa, 4 kwietnia 2012

Aneta znowu na afiszu

20 kwietnia w szacownej Staatliche Kunsthalle w Karlsruhe zostanie otwarta wystawa "Deja-vu? Die Kunst der Wiederholung von Durer bis YouTube", czyli Sztuka Powtórzenia od Durera do YouTube. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć projektu "Untitled Film Stills" Anety Grzeszykowskiej, który w Karlsruhe będzie reprezentowany kilkoma fotografiami z cyklu, ale też reprodukcją na froncie zaproszenia i folderu wystawy!
Muzealnej ekspozycji towarzyszy sympozjum i obszerna publikacja, w której Aneta dzieli rozkładówkę z bohaterką swojej pracy - Cindy Sherman.

Tego samego dnia - 20 kwietnia, w lubianym przez wszystkich białostockim Arsenale - otwarcie wystawy indywidualnej Anety "Anagramy", na której swoją premierę będzie miała najnowsza praca filmowa artystki "At Land" czyli udźwiękowiona wersja klasycznego, surrealistycznego filmu Mayi Deren pod tym samym tytułem. Również w Białymstoku po raz pierwszy na galeryjnej ścianie poruszające "Dziury", którzy dociekliwi (i pełnoletni) fani sztuki filmowej mogą już znać ze wspaniałej, pomnikowej Filmoteki MSN.
A dzień wcześniej, 19 kwietnia, w paryskim Palais de Tokyo odbędzie się otwarcie La Triennale - głównej wystawy francuskiego sezonu wystawienniczego, kuratorowanej przez zespół pod kierunkiem Okwui Enwezora. Tu Aneta, jako jedyna obok Konrada Smoleńskieg, reprezentantka pięknego, nadwiślańskiego kraju, pokaże jeden ze swych klasycznych "czarnych" filmów - "Headache".

A to jeszcze nie koniec, a właściwie przygrywka do najważniejszego - już w najbliższy, poświąteczny wtorek, 10 kwietnia, w Rastrze otwarcie wystawy Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi "Archiwum prywatne", na której ujrzymy sztukę i życie Anety od innej niż dotychczas strony - zza kulis. Ponad 100 fotografii przeniesie nas w specyficzną przestrzeń na styku tego co prywatne i "artystyczne". Poniżej jedno tylko zdjęcie, bo chyba zachęcać specjalnie nie trzeba???