środa, 8 lipca 2009

Tajemnice Saskiej Kępy

Warszawska Saska Kępa to dzielnica o specyficznej historii i charakterze demograficznym, zabudowana przeważnie willami i niewielkimi kamienicami zatopionymi wśród zieleni. Ma swój specyficzny (inteligencki) etos, który szybko udziela się również przyjezdnym. Aż trójka artystów współpracujących z Rastrem mieszka tu i pracuje, więc wizyty na Saskiej Kępie stały się siłą rzeczy jedną z naszych regularnych aktywności. Jednak każda kolejna wizyta przynosi nowe odkrycia. Oto wczoraj, w jednym z mieszkań w okolicach ulicy Zwycięzców odkryliśmy najwcześniejsze dotąd znane prace naścienne Agaty Bogackiej:Scena animalistyczna inspirowana lekturą i ilustracjami do "Kubusia Puchatka" powstała ok. 1984 roku, kiedy artystka miała 8 lat. Fresk ten, wykonany najprawdopodobniej chińskimi kredkami świecowymi, znajduje się niemal pod samym sufitem - za rusztowanie do jego wykonania posłużyło Agacie piętrowe łóżko, na którym wówczas sypiała.
Okazja do skonfrontowania tego wczesnego dzieła z bieżącą twórczością Agaty już wkrótce - na początku sierpnia, w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odsłonięty zostanie mural jej projektu.
Tymczasem, kontynuując spacer po Saskiej Kępie, spotkaliśmy odpoczywającą na balkonie Karolinę, która wspólnie z mężem Zbyszkiem Rogalskim oczekuje właśnie rychłych narodzin potomka. Trzymamy kciuki!!!